Siostra Ann Francesca pochodzi z Polski. Nazywa się Anna Kopczyńska. Urodziła się w Markach-Strudze pod Warszawą w roku 1962 , w licznej, kochającej się rodzinie.

Po ukończeniu Szkoły Pielęgniarskiej nr 2 w Warszawie wstąpiła do nowicjatu Sióstr Misjonarek Miłosierdzia w Warszawie na Grochowie. Swoje powołanie odkryła podczas pielgrzymki do Częstochowy, kiedy usłyszała pogadankę na temat działalności Matki Teresy w Kalkucie, w Indiach.

W roku 1995 przybyła do Kalkuty i przez kilka lat pełniła służbę w domach dla chorych i umierających, prowadzonych pod patronatem Matki Teresy. Była tam także podczas choroby i śmierci Matki Teresy. Upokarzająca nędza i cierpienie, bezdomni biedacy śpiący na ulicach i żywiący się na śmietnikach, trędowaci, niepełnosprawni, wśród nich dzieci – to ciągle jeszcze codzienny widok w Kalkucie. Siostra Anna zapragnęła pomóc przede wszystkim dzieciom, dać im dach nad głową i szansę na zdrowie, rozwój i edukację. Dzieci stworzone są do życia, a nie do śmierci na ulicy. Aktywność siostry Anny skupiła się na tych najsłabszych – dzieciach upośledzonych fizycznie lub umysłowo.

W roku 2001 siostra Anna rozpoczęła działalność poza Kalkutą, pracę poświęconą dzieciom. Dołączyła do niej siostra Usha, Hinduska z tego samego Zgromadzenia. Wyjechały w Himalaje do Darjeeling i założyły Ośrodek Flame of Hope.

Obecnie siostra Ann Francesca ma obywatelstwo Indii i posługuje się językiem nepalskim, popularnym w tej części kraju. Założyła własne Zgromadzenie Córek Maryi Matki Nadziei. Prowadzi dwa domy Flame of Hope, planuje utworzenie kolejnych.

W 2017 roku siostra Anna Kopczyńska (Ann Francesca) została nominowana do Nagrody im. Sergio Vieira de Mello – polskiej nagrody pokojowej przyznawanej osobom i organizacjom pozarządowym za działalność na rzecz pokojowego współistnienia oraz współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

W kwietniu 2018 roku założone przez siostrę Annę Zgromadzenie Córek Maryi Matki Nadziei zostało na mocy dekretu biskupa Bagdogry uznane za Publiczne Stowarzyszenie Wiernych z możliwością przekształcenia w instytut religijny.


Zapraszamy do wpisania się na listę mailingową

Grupa OPP nr 10651 „Płomień Nadziei”
Kontakt