Data urodzenia: 4.04.2004

Płeć: chłopiec

Przyjęliśmy go w czerwcu 2016 roku, gdy miał około 12 lat. Pochodzi z okolic Kurseongu, mieszkał w małej chacie na plantacji herbaty. Jest sierotą, opiekowała się nim babcia. Karan ma spastyczne porażenie mięśni. Całe dnie spędzał na łóżku, bo przestrzeń do poruszania się była bardzo ograniczona. Z tego powodu nabawił się przykurczu mięśni w obu nogach i nie mógł ich rozprostować. Po kilku miesiącach fizjoterapii zaczyna już chodzić z użyciem chodzika. Ma także trudności w koordynacji ruchów rąk i nie mówi.

Intelektualnie Karan jest sprawny. Obecnie uczęszcza na zajęcia Grupy Zabawowej, ale po przygotowaniu do posługiwania się komputerem będzie mógł podjąć naukę szkolną..


Birthdate: 4.04.2004

Gender: boy

Karan- we admitted him in last June. He is spastic child, about 12 years old, orphaned, coming from the Tea Gardens below Kurseong town. He was looked after by his grandmother. Living in a very remote area with no space to come out of the hut, he used to sit the whole day on the bed (the only furniture) and so consequently he developed contractions of both the legs and is not able to straighten them. But now after few months of physiotherapy he is improving; he even began walking as now he has space to walk and a walker to hold on to. Intellectually he is very clever child, now in ‘Play Group’ but we plan to introduce him to operating computer so that he can follow the studies. He is unable to talk and finds difficult to coordinate movements of his hands.


Zapraszamy do wpisania się na listę mailingową

Grupa OPP nr 10651 „Płomień Nadziei”
Kontakt